fbpx
Ankara Bale Kursu

ANKARA BALE KURSU HAKKINDA

Ankara Bale Kursu : Bale kendinizin ötesine daha büyük, daha güzel, daha güçlü olarak geçmektir. Bale güçtür, zarafettir, yeryüzündeki ihtişamdır. 20. Yüzyıl itibariyle modern danstan farklı olarak bale; yer çalışmaları, bacak dönüş ve çıkışları gibi hareketlerin eklenmesiyle günümüzdeki halini almıştır. Bu dönüşümle beraber insanlar tarafında tüm dünyada beğenilen ve dansçılar tarafından icra edilen bir dans olarak kendine yer bulur. Klasik Bale eğitimi genel olarak, sivri uçlu ayaklar, zıplama, yükselme, esneme ve döndürme gibi standart adımlar, pozlar ve zarif hareketler ile karakterize edilir. Klasik bale de süreç barda yapılan egzersizler sayesinde gerçekleşen ısınma ile başlar, ardından güç ve dengeye odaklanan yavaş kombinasyonlar, dayanıklılığa odaklanan hızlı kombinasyonlar ve ayağınızda hafif kalma becerisini içeren merkezde çalışma kombinasyonları ile devam eder. Panorama sanat akademisi Ankara bale kursu öğretmenleri tüm kombinasyonlar üzerinde hassasiyetle durmaktadır.

Baleye yeni başlayan dansçılar için başlangıç ​​seviyesi olarak; rahat, geniş ve iyi yapılandırılmış bir ortamda, temel bale eğitimi için gereken pozisyonlar, hizalamalar, çizgiler ve koordinasyon içerisinde klasik balenin temelleri uygulanmaktadır. Başlangıç seviyesinin geçilmesiyle birlikte dansçı; daha güçlü bir postüral hizalamayla birlikte daha karmaşık adımlar ve daha karmaşık dizileri öğrenmeye hazır olmalıdır. Bu ilerleme sayesinde gelişmiş dönüş ve zıplama kombinasyonlarını öğrenerek basamakları bariyerden merkeze bağlamaya başlayacaktır.

Ankara dans kursu olarak özel bale dersi   alan öğrencilerimizin her geçen gün tekniklerinin, esnekliklerinin ve güçlerinin gözle görülür bir şekilde geliştiğini gözlemlemekteyiz.

Ankara Bale Kursu | Ankara Dans Kursu | Klasik Bale Eğitimi | Özel Bale Kursu

ANKARA BALE KURSU  KLASİK BALE

Klasik bale “dansların Kraliçesi”dir. İlk ortaya çıktığında, bale yapmak kraliyet ailesinin tek ayrıcalığıydı. Zarafet, ruhani hareket ve sıkı çalışma ile karakterizedir. Özel kaslar geliştirir, yoganın germe tekniklerini kullanır ve istisnai ölçüde koordinasyon geliştirir.  Panorama sanat akademisi olarak klasik bale eğitimi teknik sistemi aracılığıyla kendinize daha yakın olmanıza yardım ediyoruz. özel bale dersi ile Azim, konsantrasyon, vücut yoluyla yaklaşılan öz disiplin ve vücut farkında lığı kazanımlarını arttırıyoruz. Balede form önemli olsa da, bizim derslerimde sadece ikincil öneme sahiptir. Ankara bale kursu önemli olan, içinizde olup bitenlerdir. Klasik balede herkesin öğrenebileceği sabit bir düzen ve bale hareketleri sistemi vardır. Bu dans biçiminin en iyi yanı, gökyüzüne ulaşmamız, hayallerimizi gerçekleştirmek için daha yükseğe çıkmamızdır.

Ankara dans kursu
olarak başlangıçlara çok önem vermekteyiz. Klasik bale eğitimi başlangıçta ayrıntıları vardır ve bunlar bilinmelidir. Bir filmi baştan takip etmek ve ortadan izlemeye başlamak gibi düşünebiliriz.
klasik bale titiz tekniği, akıcı ve hassas hareketleri, kıvrak estetiği ve ruhani nitelikleri ile bilinir. Bu tarz gelenekle karakterize edilir ve yüzyıllar boyunca aktarılan teknikleri ve araçları (pointe ayakkabılar, tutuşlar vb.) Kullanır. Klasik balenin gelişimlerinin kökeniyle ilgili birkaç stilistik varyasyonu vardır: Fransız Okulu, Vaganova (Rus) yöntemi, Cecchetti (İtalyanca) yöntemi, Bournonville yöntemi, Balanchine (Amerikan) yöntemi ve Kraliyet Akademisi of Dance (İngilizce) yöntemi. Bu stillerin her biri, klasik bale tekniğinin belirli unsurlarına farklı bir vurgu yapar ve çeşitli yetenek ve niteliklere sahip dansçılar üretir.

BALENİN GENEL OLARAK YARARLARI

Çocuk yaşlarda öğrenilmeye başlanan ve çocuklar için bir yaşam felsefesi anlamına gelen balenin hem fiziksel hem de duygusal yararları vardır..

Bale yapmak Omurilik yapısına olumlu etkileri ile gelişimi destekler,

Kişinin sağlıklı büyümeyi desteklerken çocuklarımızın vücut gelişimine katkı sağlar,

Bale eğitimi Vücudumuzu tanımayı sağlarken dengeli bir vücuda sahip olmamıza yardımcı olur, anatomik olarak bizi bilgi sahibi yapar

Duruş problemleri nedeni ile sorun yaşayan çocukların daha doğru bir duruş pozisyonuna sahip olmasını destekler,

Esnek bir vücut yapısına sahip olunmasına yardımcı olurken aynı zamanda özgüven konusunda olumlu gelişmeler sağlar

Çocuklarımızın sosyalleşmesini sağlar ve iletişim becerilerini arttırır

Müzik kulağı ve müzik anlayışının gelişmesine yardımcı olur,

Vücudun şekillendirilmesine imkân sağlar.

Özel Bale Dersi

Bale; insan vücudundaki gücü, duruşu, zarafeti ve kas yapısını geliştirmek için mükemmel bir tercihtir. Ankara bale kursu olarak özel bale dersi ile bu özellikleri kazandırdığımız yapılan eğitimden birkaç hafta sonra bariz olarak görünmektedir.

Bale hareket duygusu geliştirir, öz disiplini teşvik eder, hareket kontrolünü ve dengesini geliştirir. Ayrıca, duruşu iyileştirir zihin ve bedeni koordine etmeye yardımcı olur. Ankara dans kursu  olarak çalışmalarımızda bu özelliklerin çoğunu erken yaşlarda klasik bale eğitimi alan çocuklarımızda daha hızlı gözlemlemekteyiz.

Öğrencilerin uzun yıllar boyunca hem keyif aldıkları hem de ter döküp emek verdikleri bale eğitimi onlara esnek ve güçlü bir vücut verir, ve hepsi birer balet ve balerin olarak eğitimlerini tamamlayıp dansların atası olan baleyi vücutlarına ve benliklerini kazandırmış olacaklar.

Balenin Tarihi

Ankara dans kursu olarak dansların atası olan baleyle ilgili tarihsel bilgi vermek istiyoruz. Bale, 15. yüzyılın İtalyan Rönesans döneminde ortaya çıkmıştır. Dans ve müziğin ayrıntılı bir gösteri haline geldiği düğün ve kutlamalar başta olmak üzere birçok etkinlikte soylu ve kadınlar için kendilerini daha değerli hissetmeleri adına gerçekleştirilen bir faaliyet olarak göze çarpmaktadır. 16. yüzyılda, İtalyan soylu bir kadın olan Fransa Kralı II. Henry’nin karısı Catherine de Medici,  sanata verdiği büyük önem ve koruyucu tavrı doğrultusunda Fransız sarayında baleyi finanse etmeye başlamıştır. Bale dansının büyümesindeki en önemli faktörlerden biri de “ballet de cour” programıdır. Bu program; geniş çaplı festivalleri, dans, dekor, kostüm, şarkı, müzik ve şiir faaliyetlerini içinde bulunduran çok önemli bir programdır. 17. yüzyılda Kral Louis XIV, bale formunun daha da popülerleşmesine ve standartlaştırılmasına destek oldu. Tutkulu bir dansçı olan Kral Louis XIV Güneş Kralı’nın ki de dahil olmak üzere birçok rolü kendisi üstlenmiştir.Baleye olan ilgisi sayesinde, amatör bir düzeyden profesyonel bir dansçıya dönüşmüştür.

Ankara Bale Kursu | Ankara Dans Kursu | Klasik Bale Eğitimi | Özel Bale Kursu

Panorama Sanat Akademisi Ankara Bale Kursu

Ankara bale kursu

Ankara Bale Kursu olarak balenin tarihteki doğuşunu anlatmayı ve öğrencilerimizi özel bale dersi alırken bu bilinçle yetiştirmeyi hedeflemekteyiz.

1661’de Paris’te açılan bir dans akademisi sayesinde 1681 yılında bale gösterileri sahneye taşınmıştır. İlk olarak  Fransız operası Le Triomphe de l’Amour , bale unsurlarını birleştirmiş ve bu sayede Fransa’da uzun süredir devam eden bir opera-bale geleneği yaratılmıştır.1700’lü yılların ortalarında Fransız bale ustası Jean Georges Noverre, balenin tek başına bir sanat formu olarak sergilenebileceğine inanarak opera-bale bütünleşik yapısına karşı çıkmıştır. Bu yüzyıllarda klasik bale ve klasik bale eğitimi temelleri atılmıştır.

19. yüzyılda bale

Ankara dans okulu bünyesinde 19. yüzyılın klasik baledeki önemini özel bale dersi katılımcı öğrencilerimize yaşatarak anlatıp, dönemsel gelişmeleri öğretmenlerimizle aktarmaktayız.                                                                                                               Noverre’ın daha önce yapmış olduğu çalışmalar, 19. yüzyılın anlatı balelerinin habercisi olarak kabul edilmiştir. Balenin karakterler arasındaki ilişkileri ortaya çıkaracak seviyedeki etkileyici ve dramatik hareketler içermesi gerektiği düşüncesi, bale eyleminin ortaya çıkmasına neden olmuştur ve bu doğrultuda devam etmiştir.

Giselle ve La Sylphide gibi erken dönem klasik baleleri, Romatik Dönem sırasında 19. yüzyılın ilk yarısında ortaya çıkmıştır. Bu dönem sanatı, müziği ve baleyi etkilemiştir. Romantik dönem genel olarak, hissiyatın ve sihirin doğaüstü dünyasıyla ilgilidir. Kadınları daha çok pasif ve kırılgan olarak göstermiştir. Bu baskın temalar dönemin balelerine yansıtılmış ve bu dönem baleleri romantik baleler olarak adlandırılmıştır.. Bu dönem aynı zamanda, pointe çalışması olarak bilinen ayak uçlarında gerçekleştirilen dansın balerin için norm haline geldiği dönemdir.

Ankara Dans Okulu

19 yüzyılda balenin popülaritesi Rusya’da artmıştır. Bu yüzyılın ikinci yarısında ise Rus koreograflar ve besteciler baleyi zirveye taşımışlardır. Petipa ve Lev Ivanov’un yazdığı Marius Petipa’s The Nutcracker , The Sleeping Beauty ve Swan Lake klasik baleyi en görkemli haliyle temsil eden eserlerdir. Bu eserlerdeki asıl amaç; pointe çalışması, yüksek uzatmalar, hareket hassasiyeti ve dönüş (bacakların kalçadan dışa doğru dönüşü) gibi hareketleri barındıran klasik bale eğitimi tekniği en iyi ve doğru bir şekilde göstermek olmuştur. Hikayenin koreografisini ise zorlu adımları, sıçramaları ve dönüşleri gösteren karmaşık sekanslar oluşturmuştur. Romantik tutudan çok daha kısa ve sert olan klasik tutu, bir balerinin bacaklarını, hareketlerinin ve ayak hareketlerinin zorluğunu ortaya çıkarmak adına bu dönemde kullanılmaya başlanmıştır. Panorama sanat akademisi Ankara bale kursu öğretmenleri teknik anlatımlarda bu yüzyılı önemseyerek öğrencilerimize yansıtmaktadırlar.

20. yüzyılda bale

20. yüzyılın başlarında klasik bale formunun sınırları ötesine geçen Rus koreograflar Sergei Diaghilev ve Michel Fokine bu form içerisinde kostüm denemelerine başlamışlardır. İnsan fedakarlıklarını içeren bir hikayesi, uyumsuz müziği ve alışılmadık hareketleriyle farklı bir çalışma olan The Rite of Spring balesi için besteci Igor Stravinsky ve Diaghilev birlikte çalışmış ve içerikten memnun olmayan izleyicilerin ayaklanmasına neden olmuştur. New York City Ballet kurucusu ve aynı zamanda bir koreograf olan George Balanchine, Rus balesini Amerika’da  daha da değiştirmiştir. Şimdilerde neo-klasik bale olarak bilinen bu bale türü sayesinde klasik formun genişlemesi sağlanmıştır. Ayrıca birçok kişi tarafından çağdaş “olaysız” balenin en büyük yenilikçisi olarak kabul edilmektedir. Kesin bir hikaye örgüsü olmaksızın balenin amacı; müziği ifade etmek,ritmi yaşatmak, insan duygu ve çabasını aydınlatmak için hareketi ve dolayısıyla dansı kullanmak olmuştur. Bugün bale çok yönlü bir dans halini almıştır. Klasik formlar, geleneksel hikayeler ve çağdaş koreografik yenilikler, modern balenin karakterini ortaya çıkarmak için iç içe geçmektedir.  Panorama sanat akademisi Ankara bale kursu öğretmenleri özel bale dersi teknik anlatımlarında özellikle klasik bale eğitimi öğrencilerini bütün dansların atası olan bale tarihi hakkında bilgilendirmeyi bir geniş görüşlülük olarak kabul etmişlerdir. Ankara dans kursu olarak akademik bilgilendirmenin teknik gelişimlere fazlasıyla yardımcı olacağı bilincindeyiz ve bu bilinçle öğrencilerimizi yetiştirmekteyiz.

ÖĞRENCİLERİMİZDE GÖZLEMLEDİKLERİMİZ

Profesyonel bir dansçı olma arzunuz yoksa, sizin veya çocuğunuzun neden baleye gidebileceğini merak ediyor olabilirsiniz. Bale eğitimi, dans dünyasında “onu büyütmekten” daha fazlasıdır. Aslında, küçükken bale dersi alan çoğu çocuk profesyonel bale dansçısı olamaz. Bu sizi çocuğunuzu baleye kaydetmekten caydırmalı mı?  Kesinlikle hayır. Özellikle teknik olarak zorlayıcı ve zihinsel olarak bale kadar ilgi çekici bir sanat formu öğrenmek, bir çocuğun küçük yaşta yapabileceği en faydalı aktivitelerden biridir. Bale çocuklara (ve yetişkinlere!) Hayatlarının geri kalanında yanlarında taşıyabilecekleri adanmışlık, sebat ve güç gibi aktarılabilir beceriler verir.

Herkes profesyonel bir balerin olmak istemez ama bale sanatından herkes bir şekilde faydalanabilir.

Ankara bale kursu olarak size klasik bale eğitimi ve özel bale eğitimi ile ilgili gözlemlemelerimizden kısa kesitler yansıtmak istiyoruz.

Fiziksel gücü artırır

Bale dansçıları bir güç ve güzellik vizyonudur. En karmaşık dönüşleri ve zıplamaları bile zahmetsiz gösterseler de, bale çoğu insanın hayal gücünün ötesinde bir atletizm gerektirir. Bale, vücudunuzu en iyi şekle sokacak harika, yoğun bir fiziksel eğitimdir. Vücudunuza özen göstermek, sağlıklı alışkanlıklar edinmenin ilk adımı çocuğunuzun yetişkinliğe taşıyabileceği hareketi takdir etmektir. Panorama sanat akademisi Ankara dans kursu olarak ailelerle beraber çocuklarımızı takdir edecek ve başarılarını daha ileri noktalara taşıyacağız.

Dayanıklılığı öğretir

Bale öğrenmek, uygulamaya kendini adamayı ve zorlukların üstesinden gelmeyi gerektirir. Herhangi bir sanat formuna katılan çocuklar, boş zamanlarında sürekli olarak zor bir faaliyete girdikleri için hayatlarındaki zor durumlara daha iyi hazırlanırlar. Dayanıklılık kavramlarını çocuğunuza tanıtmak asla erken değildir, bu nedenle önlerine çıkan zorluklara karşı hazırlıklı olduklarından emin olabilirsiniz.

Yaratıcılık

Yaratıcı bir sanat formuna katılmak, hayatınızın diğer bölümlerinde eksik olabilecek kendini ifade etme ve yaratıcılık için bir çıkış noktası görevi görebilir. Dans etmek duygularınızı sağlıklı ve olumlu bir şekilde ifade etmeniz için size güvenli bir yer sağlar. Ankara dans kursu bu kazanımı öğrencilerinde fazlasıyla gözlemlemiştir.

Bilişsel faydaları vardır

Bale sadece fiziksel bir aktivite değil, aynı zamanda zihinsel bir aktivitedir. Sanat formu, çocuğun duyusal farkındalığını, hafızasını ve öğrenme yeteneklerini geliştiren hareket, müzik ve performansı bir araya getirir. Bunlar, hayatlarının herhangi bir bölümüne aktarılabilen ve eğitimsel öğrenmelerini tamamlayacak becerilerdir.

Sosyal alanda sizi geliştirir

Destekleyici iletişim becerilerinin kazanılmasına yardımcı olur Bale, kalıcı arkadaşlıklar ve akıl hocalığı geliştirmek için mükemmel bir yerdir. Güven oluşturur Bir seçmede rol almak veya yeni bir harekette ustalaşmak, çocuklara olan güveni büyük ölçüde artırma yeteneğine sahiptir ve bu da hayatlarının diğer alanlarına yayılabilir. Bir zanaat öğrenmek gurur duyulacak bir şeydir ve katılımcılarda özsaygıyı artırma etkisine sahiptir. Ek olarak, başkalarının önünde performans sergilemek ve dünya ile sanata olan tutkuyu paylaşmak, çocukları nihayetinde kolaylıkla üstesinden gelebilecekleri yeni ve potansiyel olarak korkutucu durumlara maruz bırakır. Sahne korkusunu erken aşmak, sonraki yıllarda daha fazla güven ve cesarete yol açacaktır. Bu liste hiçbir şekilde bale öğrenmenin tüm faydalarının kapsamlı bir listesi değildir. Siz veya çocuğunuz, sizi koltuktan ve televizyondan uzaklaştıran bir hobiden zevk alırken, sözlü olmayan iletişimin iç ve dışlarını da öğrenecek ve mükemmel bir duruş, güç ve güven kazanacaksınız. Panorama sanat akademisi Ankara bale kursu olarak sizleri özel bale dersi – klasik bale eğitimi ve diğer sanat branşları için kurumumuza davet ediyoruz.

Ankara Bale Kursu | Ankara Dans Kursu | Klasik Bale Eğitimi | Özel Bale Kursu

Ankara Bale Kursu | Ankara Dans Kursu | Klasik Bale Eğitimi | Özel Bale Kursu

Neden Biz

Klasik, Modern, Fransız ve Rus teknikleri ile icra edilen balenin bütün inceliklerini eğitmenlerimizden öğrenebilirsiniz. Çocuklarınıza özgüven kazandırma noktasında maksimum hassasiyet gösteriyoruz. Kurslarımızla ilgili en doğru bilgilere ve detaylara ulaşmak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ankara Bahçelievler Emek mahallesinde bulunan Panorama Sanat Akademisinde bale eğitimleri  profesyonel eğitmenlerimiz tarafından verilmektedir.

Panorama Sanat Akademisi

Panorama Sanat Akademisi olarak vermiş olduğumuz bale dersleri her ders sonunda dezenfekte edilmiş ve havalandırılmış 50 m2’lik geniş sınıflarımızda özel olarak maksimum 3 öğrenci olacak şekilde sürdürülmektedir. Tüm tedbirler en üst seviyede alınmıştır.

Arzu eden öğrenciler ve veliler için Panorama Sanat Akademisi olarak gitar derslerimize online (zoom-skype-google meet) devam etme imkanı sunuyoruz. Online bale dersleri hakkında bilgi almak için online dersler sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Bale derslerimiz haftada 1 gün ve 1 buçuk  saat, ayda toplam 6 saat olacak şekilde devam etmektedir.

Bale derslerimiz hakkında bilgi edinmek, sağlıklı sınıflarımızı görmek, online dersleri tecrübe etmek ve ücretsiz deneme derslerimize randevu almak için hemen 0850 305 9767 ve 0552 733 1767 telefon numaralarımızdan Panorama Sanat Akademisi öğrenci işleri ile irtibata geçebilir ya da deneme dersi formunu doldurabilirsiniz.

Ankara bale kursu olarak özel bale dersi ve klasik bale eğitimi   için sizleri aramızda görmekten memnuniyet duyarız. Sanat dolu günler diliyoruz. Panorama sanat Ankara dans kursu

Adres:  Emek Mahallesi Bişkek Caddesi no:71 Çankaya/ANKARA

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *