fbpx
Ankara Resim Kursu Hakkında

ANKARA RESİM KURSU HAKKINDA

 

Ankara Resim Kursu : Resim yapmak veya çizmek istiyorsanız, ancak bazı fikirlere ve ilhama ihtiyacınız varsa, seçeceğiniz temanın olmasını istediğiniz herhangi bir şey olabileceğini unutmayın bu tamamen sizin hayal gücünüzün ürünü olacaktır. Karakalem kursu ve yağlıboya kursu sizin hayal gücünüzü kâğıda resmetmeye yardımcı olacak.  Önemli olan tek şey ilginizi çekecek bir konu olup olmadığıdır. Üzerinde çalışırken kendinizi mutlu bir şekilde içine çekebileceğiniz bir çalışma olması gerekir.

Sanatla uğraşmak insan deneyimi için çok önemlidir. Çocuklar motor beceriler geliştirilir geliştirilmez sanatsal ifade yoluyla iletişim kurmaya başlarlar. Sanat bizi farklı bakış açılarıyla ile diğer insanlarla empati kurmayı sağlar ve bize insanlar üzerine düşünme fırsatı verir. Bilimsel olarak sanata katılımın fazla olduğu toplumlarda hoşgörü ve dayanışmanın olduğunu ve toplumsal sağlığın daha ileri seviyede olduğu gözlemlenmiştir. Yine de, sanatın dönüştürücü etkilerini kabul ederken, ülke eğitimindeki yeri giderek azaldığını görmekteyiz. Ankara resim kursu olarak sizlere hayallerinizi çizmekten vazgeçmemenizi tavsiye ediyoruz.

Sanat eğitiminin kendi kendine öğrenmeye teşvik ettiğini, okula katılımı arttırdığını, eleştirel ve yaratıcı becerileri geliştirdiğini söyleseydik bize inanır mıydınız? Panorama sanat akademisi olarak sanatın her ananlında gerek yetişkin ve gerekse çocuklarda bunu gözlemlemekteyiz. Sanatın çocuklar için eğlenceli olduğuna hiç şüphe yok. O parmak boyalarına dalmak ve buzdolabına yaptığı güzel bir resmi asmak kadar harika bir duygu olamaz. Bir oyunda oynamak heyecan vericidir. Ancak sanat hem eğlenceli hem de çocukların birçok temel düzeyde gelişmesine de yardımcı olur.

Yağlıboya Tekniği Hakkında
Ankara Resim Kursu

Ankara Resim Kursu

Yağlı Boya nedir? Yağlı boya en basit haliyle üç şeyin karışımıdır: pigment, bağlayıcı ve tiner.  Pigment renk unsurudur, bağlayıcı (yağ) ise tuvale uygulanacak öğütülmüş pigmenti veya boyanacak her türlü desteği tutan sıvı araç veya taşıyıcıdır.Viskoz pigment-yağ karışımına fırça ile uygulamayı kolaylaştırmak için genellikle bir tiner eklenir. Bu nedenle, örneğin, en basit yağlı boyalardan biri, kırmızı demir oksit (pigment), keten tohumu yağı (bağlayıcı) ve terebentin (tiner) karışımını içerebilir. Yağlı boya ayrıca kurumayı, görünümü ve diğer eylemleri desteklemek için bir dizi başka katkı maddesi içerebilir. Ankara resim kursu olarak karakalem kursu ve yağlıboya kursu önceliklerimiz arasındadır.Yağlı boyalar arasında en çok keten tohumu yağı kullanılır, ancak haşhaş, ayçiçeği, aspir, soya fasulyesi ve ceviz yağları da kullanılabilir. Yağlı boyanın yavaş kuruyanı daha avantajlıdır. Bir sanatçının resmini aşamalı olarak geliştirebilmesini ve gerekirse değişiklik veya düzeltme yapabilmesini sağlar. Yağlı boyalar birbirleriyle iyi uyum sağlayarak ince renk çeşitlerini mümkün kılar ve ayrıca ışık ve gölge ayrıntılarını daha kolay oluşturmamızı sağlar. Terebentin veya diğer inceltici maddelerle de seyreltilebilirler. Yoğun şekilde seyreltilmiş bir katman nispeten hızlı kurur ve birkaç gün içinde yapışmaz hale gelir. Daha fazla yağ içeren daha kalın tabakaların kuruması daha uzun sürer. Boyanın kuruma hızı çok önemlidir. Kuruma hızını etkileyen birçok etmen vardır. Pigmentler ve dolgu maddeleri de kuruma oranını etkileyeceğinden, farklı renkler farklı hızlarda kuruyabilir.

YAĞLIBOYADA TARİHSEL DEĞİŞİMLER

Yüzyıldan önce yapılan yağlı boya tabloların çoğu katmanlar halinde inşa edildi. İlk katman, zemin adı verilen, inceltilmiş tek tip, boş bir boya alanıydı. Zemin, astarın parlak beyazını bastırdı ve üzerine görüntülerin inşa edilebileceği yumuşak bir renk tabanı sağladı. Resimdeki şekiller ve nesneler daha sonra gri veya nötr yeşil, kırmızı veya kahverengi ile birlikte beyaz tonları kullanılarak kabaca engellendi. Ortaya çıkan tek renkli ışık ve karanlık kütlelerine alt boyama adı verildi. Formlar ayrıca, çeşitli resimsel ve efektler verebilen düzensiz, ince uygulanmış opak pigment katmanları olan katı boya veya sersemletmeler kullanılarak tanımlandı. Son aşamada, formlara parlaklık, derinlik ve parlaklık kazanımlarını arttırmak için sır adı verilen şeffaf saf renk katmanları kullanıldı ve vurgular, impastos adı verilen kalın, dokulu boya lekeleriyle tanımlandı. Ankara resim kursu olarak gerek karakalem kursu gerekse yağlıboya kursu olsun, derslerimizde tarihsel gelişmeleri çizim esnasında çocuklarımıza aktarmaktayız.

YAĞLIBOYANIN KEŞFİ VE GELİŞİMİ

Karakalem kursu ve Yağlıboya Kursu eğitimlerimizde kursiyerlerimize aldıkları dersin keşfi ve gelişimi hakkında detaylıca bilgilendiriyoruz. 2008 yılında keşfedilen yağlı boyanın kökenleri, kimliği bilinmeyen sanatçıların, Afganistan’daki Bamiyan’daki antik mağara kompleksini süslemek için ceviz veya gelinciklerden elde edilmiş olabilecek yağı kullandıkları bilgisi  MS 7. yüzyıla dayanmaktadır. Ancak Avrupa’da, bir resim aracı olarak petrol ancak 11. yüzyılın başlarında kullanıldığı kaydediliyor. Yağlı boya ile şövale boyama uygulaması, doğrudan 15. yüzyıl tempera boyama tekniklerinden kaynaklanmaktadır. Keten tohumu yağının rafine edilmesindeki temel gelişmeler ve 1400’den sonra uçucu çözücülerin mevcudiyeti, Rönesans’ın değişen gereksinimlerini karşılamak için saf yumurta sarısı kıvamından başka bir ortama ihtiyaç duyulmasıyla aynı zamana denk geldi. Başlangıçta, geleneksel doğrusal taslakları ile boyanmış tempera panelleri ile yağlı boya ve vernikler kullanıldı. Örneğin, 15. yüzyıl Flaman ressam Jan van Eyck’in teknik olarak parlak, mücevheri andıran portreleri bu şekilde yaptığı aktarılmaktadır. Ankara resim kursu

 

16 VE 17. YÜZYILDA YAĞLI BOYA

16. yüzyılda, Venedik’te yağlı boya temel resim malzemesi olarak ortaya çıktı. Yüzyılın sonunda, Venedikli sanatçılar, yağlı boyanın temel özelliklerini, özellikle de ardışık sır katmanlarını kullanma konusunda yetkin hale geldiler. Uzun bir geliştirme sürecinden sonra keten kanvas, en popüler destek olarak ahşap panellerin yerini aldı. 17. yüzyıl petrol tekniğinin ustalarından biri, Venedik geleneğinde bir İspanyol ressam olan Diego Velázquez’di ve son derece ekonomik ama bilgilendirici fırça darbeleri, özellikle portrelerde sıklıkla taklit edildi. Flaman ressam Peter Paul Rubens, daha sonraki ressamları, ince, şeffaf koyu ve gölgeleri yan yana koyacak şekilde, opak bir şekilde açık renklerini yükleme biçiminde etkiledi. 17. yüzyılın üçüncü büyük yağlı boya ustası Hollandalı ressam Rembrandt van Rijn’di. Çalışmalarında tek bir fırça darbesi formunu etkili bir şekilde tasvir edebilir; kümülatif vuruşlar, kaba ve pürüzsüz, kalın ve ince olanı birleştirerek büyük bir doku derinliği verir. Yüklü beyazlar ve şeffaf koyu renklerden oluşan bir sistem, sırlı efektler, karışımlar ve yüksek düzeyde kontrollü impastolarla daha da geliştirilmiştir.

Daha sonraki şövale boyama teknikleri üzerindeki diğer temel etkiler, pürüzsüz, ince boyanmış, kasıtlı olarak planlanmış, sıkı boyama stilleridir. Çok sayıda hayranlık uyandıran eser (örneğin, Johannes Vermeer’inkiler), incelikle modellenmiş formlar ve hassas renk varyasyonları elde etmek için yumuşak geçişler ve ton karışımlarıyla gerçekleştirildi.

Ankara resim kursu resmin tarihsel gelişimini öğretmenleri ile çocuklara aktarmaktadır. Karakalem kursu ve yağlıboya kursu sadece çizimle öğrenilmemesi gerektiği bilgilendirilmenin de en az fırça darbeleri  kadar  motivasyon  kazandırdığı bilincindeyiz.

KARAKALEM KURSU

Çocuklar her zaman kelimeleri ve eylemleri kullanarak kendilerini ifade edemezler, bu nedenle çizim başka bir önemli iletişim şeklidir. Çizimleri aracılığıyla çocuğunuzun duygu ve düşüncelerine dair fikir edinebilirsiniz. Ne hissettiğini ifade edebilmek çocuğun duygusal zekasını da güçlendirir.

Çizim, mantıksal düşüncenin veya soyut düşüncenin erken temellerinden biridir. Bu yaratıcı düşünme yöntemlerini erken yaşta öğrenmek, çocuğu gelecekteki eğitimine hazırlar. Çocuklarınıza, boya kalemi, boya, tebeşir gibi çeşitli malzemeler sağlayın ve fark edeceksiniz ki sıklıkla kullandıkları tablet ve bilgisayarlardan uzaklaşıp çizime ve yaratıcılığa yönlenecektir. Bunun en basit yolu karakalem çalışmalarıdır.
Çizim yaparken, bir çocuk birden fazla kararla karşı karşıyadır – “burada hangi rengi kullanmalıyım?” veya “Bir hayvanı nasıl çizerim ve vücudunun bir bölümünü diğerine nasıl bağlarım?” Tüm bu sorular, onlardan sorunları çözme becerisini geliştirir. Onlara neden belirli parçaları yaptıkları gibi çizdiklerini veya neden belirli renkleri kullandıklarını sormayı deneyin ve hangi çözümlere geldiklerini görün.

Küçük bir karalamadan buzdolabında gurur duyan bir şahesere kadar çizim, çocuğunuzun küçük yaştan itibaren motor becerilerini geliştirebilir. Bunları olabildiğince erken başlatmak, parmak kaslarına ince ayar yaparken el ve göz koordinasyonlarını geliştirmelerine yardımcı olacaktır.

Ankara resim kursu olarak panorama sanat akademisinde karakalem kursu ve faydalarını aktarmak önceliklerimizdendir. Yağlıboya kursu ve karakalem kursu resim kursumuzda en çok talep gören alanlardır. Çizim yeteneklerinin gelişimi için tüm öğretmen kadrolarımızla sizleri aramıza beklemekteyiz.

RESİM SANATININ FAYDALARI

Boya fırçası tutmak zihninizi hayal etmeye başlamak için tetikler. Beyniniz tam olarak canlı renkler, çarpıcı yerler, insanlar ve daha fazlasını tasavvur etmek için çalışır. Çoğu zaman, sanatınız aracılığıyla duygularınızı temsil etmeye başlarsınız.  Gerek yağlıboya kursu gerekse karakalem kursu sizlerin duygularınızı tasvir etmeniz için sadece eğitsel birer aracıdır. Sanatsal beceriler, beynin genel gelişiminde önemli bir rol oynar. Kendini bazı yaratıcı çalışmalara dâhil etmek, stresi hızla serbest bırakır ve öfkeyi yatıştırır. Bu aktiviteler gençlere yeterli beyin gelişimini sağlamak için tavsiye edilir.
Hafıza sorunları olan insanlar için renklerle başyapıtlar yaratmak en güzel şey olabilir. Resim yapmak hafıza becerilerinizi geliştirir. Resim çizme, yazma ve boyama ile uğraşan kişiler ileri yaşlarında hafıza ile ilgili hastalıklar geliştirme riski daha düşüktür. Resim sanatını icra ederken kaygılarınızı öfkenizi sevincinizi o an yaşadığınız bütün duyguları bir fırçayla kağıda yansıtmaktasınız. Duygusal olarak sizi yatıştıracak ve terapi edecektir. Gerginliklerinizi üzüntülerinizi stresinizi bu sanat ile sağlıklı bir şekilde geride bırakıp yaratıcılığınızı ve diğer becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Bilimsel olarak Tespit Edilmiş Faydaları

The Quarterly Journal of  Experimental Psychology’de yayınlanan bir araştırma, çizilmiş kelimelerin yazmaktan daha iyi hatırlandığını öne sürdü. Çalışmaya göre çizim yapmak görsel, anlamsal ve motor yönlerini mükemmel bir şekilde bütünleştirerek hafızayı güçlendiriyor. Bu başlı başına çizimin büyük bir psikolojik faydasıdır. Ankara resim kursu olarak panorama sanat akademisi öğretmenleri sadece görseli çizdirmiyor aynı zamanda çizdireceği objenin görselin kişi üzerindeki etkisi gelişimi ve faydalarına fazlasıyla dikkat ediyor.
Yağlıboya Kursu ve Karakalem Kursu eğitimleriyle çizim ve resim yapma alışkanlığı edinerek iletişim becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Sözlü iletişim olmadan duyguları ifade etmenin tek yolu sanat olduğu için, fotoğrafın portrelere dönüştürülmesi gibi sanat etkinlikleriyle anlatılamaz duyguları yansıtılabilirsiniz. Sanat, insanların kişisel sınırlarından kurtulmalarına yardımcı olmada etkilidir. Kişilerin zayıf yönlerini aşmalarını sağlar.

 

ÇİZİM SANATININ ÖNEMİ

Yaklaşık 15 aylıkken, yürümeye başlayan çocuğunuz karalama yapabilir. Ancak biraz daha uzun süre ihtiyacı varsa bunda da sorun yok. Yaklaşık 18 aylıktan itibaren, yürümeye başlayan çocuğunuz muhtemelen boya kalemleri, etrafı batırabilir keçeli uçlar ile duvarlarınıza kendi sanat dünyasını çizebilir. Evet, her yaşta çizim yapmayı öğrenebilirsiniz ve evet buna değer. İyi  bir sanatçının tanımı çok bulanık çünkü sanat çok öznel bir kavramdır.

Günümüzde sanat eğitimine güvenli ifade, iletişim, keşifler, hayal gücü, kültürel ve tarihi anlayış için bir forum olarak gençlerimiz tarafından her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Panorama sanat akademisi olarak sanatın gerekliliği ve çocuklarımızın daha huzurlu ve daha barışçıl bir gelecek için buna ihtiyacımızın olduğunun farkındayız. Ve bir Ankara resim kursu olarak sanat eğitiminden fazlasını sağlamaya kendimizi adadık diyebiliriz. Özellikle çizim, içsel duyguları kelimeler olmadan ifade etmenin mükemmel bir yoludur. Kişi kolayca utangaçlığın üstesinden gelebilir ve kendine olan güvenini artırabilir.

Öyleyse şarkı söyleyelim dans edelim beraber müzik yapalım sanatın her zerresinden faydalanalım kendimizi sanatın eşsiz güzelliklerine ve faydalarına bırakalım. Sanat eğitimini kendi yararınıza kullanmak istediğiniz her şeyi yapın ve daha iyi bir akademisyen ve her yönüyle gelişmiş bir birey olun.
Yaratıcı bir faaliyette bulunan kişilerin, sanata uzak olan kişilere göre daha iyi bilince sahip oldukları görülmüştür. İlginizi çeken karakalem kursu veya yağlıboya kursu olabilir keyif alacağınızı düşündüğünüz yerden başlayabilirsiniz. Fırçayı elinize alın ve hayal gücünüzü boyamaya başlayın.

Çizmeyi yani resmetmeyi öğrenmek; aynı bisiklete binmeyi, kelimeleri bir araya getirerek cümle kurmayı ya da düşe kalka yürümeyi öğrenmek gibidir. Bunun için yetenekten çok ilgi ve çalışmaya ihtiyacınız vardır.

1-7 Yaş Arası Çocuklarda Resim Becerisi

1-Karalama Dönemi

1-4 yaş arası çocuklarda gözlemlenen döneme karalama dönemi denir. Çocuklar bu yaşlar arasında gelişi güzel çizimler yaparlar. Resimler daha çok oyun amaçlıdır. Çizgiler,tren rayı vb. dir.

2-Şema Öncesi Dönem

4-7 yaş arası çocuklarda gözlemlenen dönemdir. Üç yaş çocuğu tipik yuvarlak kafa çizebilir. İnsan çiz değince baş ve ayakları olan insan çizebilirler. Yüz hatlarını belirleyebilir. Dört yaş çocuğu kolları ve bacakları olan çöp adam çizebilirler. Beş yaşındaki çocuğunun yaptığı insan ve evler daha belirgin olmaktadır. Altı yaş çocuğunun yaptığı resimler de artık yavaş yavaş konuda vardır. Resimlerde yer zemini çizgisi mevcuttur. Resimlerde saydamlık da vardır. Örneğin ev çizimlerinde evin içindeki eşyalarında çiziliyor olması gibi.

3-Renklerin Anlamları

Dört beş yaşlarındaki çocuklar genelde renk ayrımı yapmadan resmi boyarlar. Bu yaşlarda ana ve ara renkleri öğrenebilirler. Mutlu resimlerde genelde sarı renk, üzüntülü resimlerde genelde kahverengi renk daha ağırlıktadır. Unutulmamalıdır ki çocuk hangi rengi seviyorsa ,resimlerde ağırlık o renge doğrudur. Resimlerde ağırlık kırmızı renkse iddiacılığı ve saldırganlığı temsil eder. Pembe,sarı,turuncu gibi sıcak renkleri seçen çocuklar sevecen,uyumlu,işbirlikçidir. Siyah,mavi,yeşil,kahverengi gibi soğuk renkleri seçen çocuklar, baskıcı aile ortamında yetişen iddiacı,çekingen,güçlükle kontrol edilen,uyumsuz,gerçek duygularını bastıran  çocukları temsil edebilir. Ankara resim kursu olarak yağlıboya kursu ve karakalem kursu programlarımızda çocuklarımızın yaş gruplarını göz önünde bulundurarak eğitimlerinde ilerlemekteyiz.

 

Panorama Sanat Akademisi

Bu zamana kadar harika bir iş ortaya koyabilmek için çok yetenekli olmamız gerektiği söylenmiş olsa da asıl gerçek yaptığımız işi sevmek, özverili çalışmak ve başarıya inanmaktır.  Hayatımızda karmaşık şeylerden ziyade çoğu insanın göz ardı ettiği basit ve temel kavramlara öncelik vermeliyiz. Çoğu zaman sonuç odaklı olduğumuz için yolda geçirilen zamanı görmezden gelebiliyoruz. Panorama Sanat Akademisinin sunduğu bu programla beraber kendi resim yolculuğunuza mükemmel bir şekilde başlayabilirsiniz.
Resim sanatı, temel kavramları doğru uygulamaya başladığınızda ortaya harika bir eser çıkarabileceğiniz basit ve sezgisel bir süreçtir. Resim kursumuzda öncelikle resim sanatının temel kavramlarını çok iyi bir şekilde öğrenebilir ve öğretmenlerimizin yönlendirmeleriyle bu kavramları uygulamaya koyabilirsiniz.

Bu süreci sizlere daha iyi, daha hızlı ve daha doğru bir şekilde sunabilmek adına sizleri Panorama Sanat Akademisi ailesine davet ediyoruz.

Resim derslerimiz hakkında bilgi almak ve ücretsiz deneme dersimize katılmak için hemen bizimle 0 (850) 305 9767 numaralı telefonumuzdan  iletişime geçebilir ya da  deneme dersi formunu doldurabilirsiniz.

Ankara Resim Kursu olarak Yağlıboya Kursu ve Karakalem Kursu eğitimlerine öncelik vermekteyiz. Panorama Sanat Akademisi Resim Atölyesi.

Ücretsiz Deneme Dersi Başvuru Formu