fbpx

Gitar

Gitar

Gitar başlı başına minyatür bir orkestradır. Bu küçük orkestraya hakim olabilme ve anlatmak istedikleriniz adına yeni şeyler üretme fikri bizi çok heyecanlandırıyor, ya sizi?

Öğrenmesi en keyifli enstrümanlardan biri olan gitar, el koordinasyonunu belli bir zaman dilimi içerisinde sistematik hale getirmeye yardımcı olur. Her iki eli aynı anda hareket ettirebilme, kavrama, çalma, aynı anda doğru perde pozisyonlarını tutabilme gibi senkronize gerektiren hareket becerilerini geliştirerek, zihin, el ve parmaklar arasındaki koordinasyonu güçlendirir.

Klasik Gitar

Klasik gitar, eğitimin temelini öğrenebilme adına en iyi seçeneklerden biridir. Diğer türlerine göre hafif olması nedeniyle taşıması daha kolay, fiyat olarak da daha uygundur. Bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda diğer türler içinde en çok tercih edilendir. Daha geniş bir klavye yapısına sahip olan klasik gitarlarda plastik teller kullanılmaktadır. Eğitime klasik gitar ile başlamanın daha uygun olduğu değerlendirilmektedir.

Akustik Gitar

Akustik gitarlar, klasiklere göre daha büyük bir gövdeye sahipken aynı zamanda daha ince bir klavye yapısına da sahiptir. Bunun yanı sıra akustik gitarlarda çelik teller kullanılmaktadır. Yüksek ve zengin içerikli tonlara sahip olan akustik gitar, çeşitli müzik türleri icrasında kullanılan önemli bir enstrümandır.

Elektro Gitar

Yapıları birbiriyle benzerlik gösteren tüm gitarlar, köprü, gövde ve klavyeden oluşan bir mekanizmaya sahiptir. Klasik ve akustik gitarların içi boşken, elektrikli gitarların gövdeleri dolu ve sağlamdır. Yıllar boyunca akustik gitar, hacminin düşüklüğü nedeniyle büyük müzik topluluklarında sınırlı bir rolde kalmıştır. Bu doğrultuda icracılar tarafında daha fazla hacim isteğinin oluşması elektro gitarın ortaya çıkmasındaki en önemli tetikleyici rol olmuştur. Modern elektro gitarın öncülleri, kabloları, mıknatısları ve diğer “pikap” eklerini takan mucitler tarafından kabaca modifiye edilmiş akustik gitarlardır. Ancak, 1930’larda teknoloji gelişmeye başladıkça, yeni sürümler daha karmaşık hale gelmiş ve elektro gitar, müzik tarzlarının gelişmesiyle de solo bir enstrümana dönüşmüştür.

Bas Gitar

Bas gitar, ailenin en düşük perdeli üyesidir. Görünüşü ve yapısı bir elektrik veya akustiğe benzeyen, ancak daha uzun boyun ve ölçek uzunluğuna ve dört-altı telli düzene sahip bir çalgıdır. 1950’lerin ortalarından beri bas gitar, popüler müzikte büyük ölçüde kontrbasın yerini almıştır.

Dört telli bas, genellikle bir gitarın dört en düşük perdeli telinden (E, A, D ve G) bir oktav daha düşük perdelere karşılık gelen kontrbasla aynı şekilde ayarlanır. Parmaklarla, başparmağınızla veya bir pena ile çalınır. Normal performans hacimlerinde duyulabilmesi için, elektro baslar harici amplifikasyon gerektirir. Orkestraların vazgeçilmez üyesi olan bas gitar, müziğin nabzını belirlerken bir yandan da o büyülü atmosfer içerisine bizleri çeker.

Eğitim İçeriği

  • Melodi Çalma Çalışmaları
  • Akor ve Arpej Eşlikleri
  • Temel Solo Alıştırmaları
  • Müzikal İfade
  • Stiller, Akor Geçişleri
  • Temel Müzik Teorisi

Panorama Sanat Akademisi olarak vermiş olduğumuz eğitimleri online ders alternatifinin yanı sıra, her ders sonunda dezenfekte edilen ve havalandırılan geniş sınıflarımızda özel olarak bire bir eğitim modeliyle de sürdürülmektedir. Sizleri, gitarın bu eşsiz dünyasını bizimle deneyimlemeye davet ediyoruz. Gelin heyecanlarımızı birlikte paylaşalım…

Derslerimiz ve online ders uygulamalarımız hakkında bilgi edinmek ve ücretsiz deneme derslerimize randevu almak için hemen 0 850 305 9767 ve 0 552 733 1767 telefon numaralarımızdan biz Panorama Sanat Akademisi ile irtibata geçebilir ya da deneme dersi formunu doldurabilirsiniz.

Ücretsiz Deneme Dersi Başvuru Formu