fbpx

 

Güzel Sanatlar Liselerine Kimler Başvurabilir?

 

Güzel Sanatlar Lisesine Hazırlık : Güzel Sanatlar lisesine başvurabilmeniz için orta öğretim 8. sınıfı bitirmiş ve diploma notunuzun en az 2,5 ile 3 arası başarı puanını sağlaması gerekmektedir. Yabancı uyruklu öğrenciler için kontenjanlar sınırlıdır. Sınavlar MEB’in yayınlandığı sınav takvimine göre yapılmaktadır. MEB’in yayınladığı yetenek kılavuzu içinde en fazla 2 Güzel Sanatlar Lisesine başvurabileceğiniz ibaresi yer almaktadır. Adayların kendileri için en uygun hedefi belirlemelerinde yardımcı olacak, onları sınava profesyonel bir şekilde hazırlayacak eğitim kurumlarında derslerine en kısa sürede başlamaları gerekir. Panorama Sanat Akademisi olarak sizlere bu alanda uzman eğitmen kadromuzla en doğru eğitimi vereceğimizden hiç şüpheniz olmasın.

Müzik Bölümü Yetenek Sınavlarında Neler Sorulur?

 

1-Müziksel İşitme

Piyanodan verilen tek ses, çift ses, üç ses, dört sesi “na” hecesiyle vermeleri istenir.

2 -Ritim Tekrarı

Tonal (2/4) ve Modal (5/8) iki adet ritim sorularak tekrar edilmesi istenir.

3- Ezgi Tekrarı

Dört ölçü uzunluğunda tonal ezginin “na” hecesiyle tekrarlanması istenir.

4- Müziksel Söyleme

Adayın hazırladığı marş ve şarkı dinlenerek. Sesin doğru kullanımıyla ilgili tüm kriterle bakılarak puanlama yapılır.

5- Müziksel Çalma

Çalgıya hakimiyet, müziksel çalma, doğru teknik ve akıcılık gibi kriterle bakılarak adayın hazırladığı parçalar dinlenerek puanlama yapılır.

Resim Bölümü Yetenek Sınavında Neler Sorulur?

 

Sınav iki oturum şeklinde yapılır.

İlk oturum olan “Desen” çalışmasında figür+ obje çizimi yapılır. Oran-orantı, ışık-gölge, çizgi dili gibi kuralların uygunluğuna bakılarak puan verilir.

İkinci oturum olan “İmgesel” (hayalden) çalışmasında ise öğrenciye verilen konun hayal ederek çizilmesi istenmektedir.

Sınavlara Neden Bizimle Hazırlanmalısınız?

 

Güzel Sanatlar Lisesine Hazırlık : Alanında uzman öğretmen kadromuz doğru eğitim ve profesyonel eğitim anlayışımızla sizi hedeflerinize emin adımlarla ulaştırmak istiyoruz. Derslerimiz haftada 1 gün 1 saat şeklinde yapılmaktadır. Sınavlara hazırlık programı için tavsiye ettiğimiz derslerin en az 2 saat olması gerekmektedir. Ücretsiz deneme derslerimize katılarak yeteneğinizi bizimle keşfedebilir. Hedefleriniz için en doğru adımı bizimle atabilirsiniz. Güzel Sanatlar Lisesine Hazırlık Kursu ile Güzel Sanatlar Liselerine hazırlanmaya başlayın ve bu alanlarda kariyerinizi başlatın.

Ücretsiz Deneme Dersi Başvuru Formu